Somnus uyku bozukluklari merkezi telefon numarasi

MERKEZİMİZDE EPİLEPSİ TANISINA YÖNELİK EEG ve TÜM GECE UYKU EEG’Sİ YAPILMAKTADIR. TANI VE TEDAVİNİZ İÇİN MERKEZİMİZDEN YARDIM ALIN.

Epilepsi

Epilepsi (Sara hastalığı), yineleyen nöbetler ile karakterize ve sıklıkla geçici bilinç kayıplarına neden olan, beyindeki hücrelerin kontrol edilemeyen, ani, aşırı ve anormal deşarjlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Nöbetler çok farklı şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı nöbetlerden önce bir koku hissi gibi olağandışı bir algılama yaşanırken, bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir veya ağzı köpürebilir. Bazen de dalma nöbetleri denilen kişinin gözlerini bir noktaya dikmesi ve donuklaşması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Epilepsi, yaklaşık 100 kişide bir oranında görülebilen bir hastalıktır.Hastaların yaklaşık yarısında belirli bir neden bulunamaz. Belli bir grup hastada ise; gebelikte olabilen beyin gelişme problemleri, doğum sırasındaki nedenler, menenjit, beyin enfeksiyonu, beyin tümörleri, zehirlenmeler veya ciddi baş yaralanmaları epileptik nöbetlere yol açabilir. Nöbetin nedeni tümör yada başka bir hastalık değilse, epilepsinin ilerlemesi söz konusu değildir, bazen yaşla birlikte nöbet sıklığı da azalabilir.

Epilepsi nöbetleri, çoğu zaman insana çok uzun sürüyor gibi gelse de 1-3 dakika içinde kasılmalar biter ve hastalar belli bir süre sonra nöbet öncesindeki normal aktivitelerini sürdürebilirler.

Epilepsi tanısında en önemli nokta; nöbetler hakkında verilen bilgidir. Özellikle nöbeti gören kişinin doktor tarafından dinlenmesi gerekir. Genel fizik ve nörolojik muayene yapıldıktan sonra başvurulacak ilk laboratuar inceleme aracı; elektroensefalografi (EEG) dir. Bu tetkik, saçlı deriye elektrotlar yapıştırılarak beyin dalgalarının kaydedildiği bir yöntemdir. Epilepsi hastalığı tanısının konulmasında en önemli tetkiktir. Uyanıklık döneminde ve gerektiğinde uykuda yapılan EEG çekimleriyle nöbetlerin hangi beyin bölgesinin anormal elektriksel aktivitesinden kaynaklandığı tespit edilir. Bu epilepsi hastaları için tedavinin belirlenmesinde gerekli çok önemli bir bilgidir. Bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) ve magnetik rezonans incelemesi (MRI) epilepsi nöbetlerine neden olan olayların ortaya konmasında yardımcı olabilir.

2 Comments to “Epilepsi”

  • Merhabalar. Benim babama 2 ay önce epilepsi teşhisi koyuldu. Bu süre içerisinde 7-8 kez nöbet geçirdi. Şuan ilaç tedavisine başlandı. (Sabah aksam lev-end 500 mg film tablet + depakin 500 mg ) 20 gündür nöbet geçirmiyor. Fakat ciddi bir bellek kaybı yaşıyor. İlk nöbetinden itibaren 2 aylık süre içerisinde nerdeyse hiç bir şeyi hatırlamıyor. Bu konu hakkında sizden yardım alabilir miyiz?

  • 40 yaşındayım. 12-13 yaşından beri epilepsi hastasıyım. Şuan akşamları 500mg chrono depakin 2 tane + 100mg lamıctal 1 tane kullanıyorum. 2 sene kadar küçük nöbetim olmadı uyku düzenime dikkat etmediğimden midir bilmiyorum son zamanda küçük nöbetim oldu diye düşünmekle birlikte uykusuzluktan dolayı dalıp gitme halimi bilmiyorum. Uzmanlığınız uyku düzensizliği mi epilepsi alanında da ihtisas sahibi misiniz? Benim durumumda olan hastaya tavsiye veya yardımınız ne olur?

Post comment

*