Gece Korkusu

Derin uyku gecenin ilk üçte birlik döneminde yoğundur, sabaha karşı saatlerde azalarak devam eder. İnsanların derin uyku döneminde uyandırılmaları diğer uyku dönemlerine göre daha güçtür. Uyndırıldıklarında ise adaptasyon güçlüğü çekerler ve kafaları karışık olur. Derin uyku döneminde ortya çıkan gece terörü, uyurgezerlik ve konfüzyonel arousal adı verilen uyandığında ne yaptığını bilemem hali ile karakterize uyku bozuklukları genellikle derin uyku döneminde ortaya çıkan yarı uyanma hali ile ilişkili bozukluklardır. Bu tabloyu yaşayan hastalar genellikle ne yaptıklarını hatırlamazlar. Bu olaylar sırasında kalp hızları ve nefes alm hızları artar. Uyandırılmaya çalışıldıklarında oldukça huzursuz ve saldırgan olabilirler.Tipik bir süreç ortalama 5-6 dakika sürer fakat bu süre birkaç saniye ile yarım saat arasında değişebilir. Uykuda yürüme ve gece terörü t 4 ila 12 yaş arasında görülmekle birlikte düşük oranda erişkin dönemde de devam edebilmektedir.

Çoğunlukla aile öyküsü bulunur ve uykuda bu problemler az uyuma, düzensiz uyku, ateş ve bazı ilaçların kullanımları (kalp ilaçları ve sakinleştiriciler) ile ilişkili olabilir ya da problem mevcutsa sıklığında artış görülebilir.

1 Comment to “Gece Korkusu”

  • ben uyurken çığlıklar atıp bağırıyormuşum . genellikle hatırlamıyorum.kendime zarar verdiğim zamanlar oluyormuş .kendimi boğuyor kendime vuruyor ve ölüm ile ilgili şeylerden bahsediyormuşum annem ve babam bu durum için çok endişeleniyor yanıma geliyor ve beni sakinleştirmeye çalışıyorlarmış.bu arada aynı zamanda ayağa kalkıp yürüyormuşum ve sadece ölümle ilgili şeylerden bahsediyorum bu durum için ne yapacağımı bilmiyorum bana stresten oluyor dediler ama stressiz  zamanlarımda da olmaya başladı  ne yapacağımı bilmiyorum.

Post comment

*